Saturday Supermarket Smarts: Peanut Butter

Written on January 4, 2014 at 9:00 am , by

With new products hitting the grocery stands every day, it’s hard to keep up with the latest food trends. Have no fear; we’re here to help! Each week, we’ll be highlighting a new product that’s worthy of a spot in your shopping cart and your kitchen.

The Product

At only $0.22 per ounce, jarred peanut butter comes in a variety of flavors and textures. Comparably, fresh ground peanut butter costs $0.27 per ounce and takes time to prep before you can grab it off the shelf!

 

Why You Should Buy It

It’s convenient, it’s cheap and if you pay attention to labels (beware of sugar and hydrogenated oils), you’ll find many natural options that are as pure as the fresh ground version.

 

How You Should Use It

Though we’d never turn down a classic PB&J, peanut butter makes a great addition to dips, sauces and desserts:

 

Peach-Jam-Glazed Shrimp with Spicy Peanut Butter Dip

Peanut Chicken Noodles

Peanut Butter Fritters

Related Links

Gluten-Free Pizza Dough

Store-Bought Pie Crust

Plastic-Wrapped Mozzarella

One Response to “Saturday Supermarket Smarts: Peanut Butter”

  1. Creamy